Loty widokowe

Nowotarskie szybowcowe zawody w celności lądowania zostały rozegrane

2014-10-13 //Wstecz
Nowotarskie szybowcowe zawody w celności lądowania zostały rozegraneW dniu 11.10.2014r. na lotnisku w Nowym Targu niemal 30 zawodników rywalizowało o najwyższy stopień podium w tradycyjnych zawodach szybowcowych w celności lądowania. Tegoroczna edycja była o tyle wyjątkowa, że starty wykonywane były za wyciągarką szybowcową, maszyną która pojawiła się na nowotarskim lotnisku po kilkunastu latach przerwy.

Poranek, jak na tę porę roku przystało przywitał nas gęsta mgłą. Nie powstrzymało to jednak zapału kilkudziesięciu śmiałków, którzy stawili się w tym dniu na nowotarskim lotnisku. Na odprawie, szef sekcji szybowcowej przedstawił zasady udziału w zawodach oraz dopełniono niezbędnych formalności. Sprzęt lotniczy został starannie przygotowany a pole lądowań wyznaczone. Czekaliśmy już tylko na to pojawienie się słońca zza gęstej mgły. Pierwsze starty do konkurencji wykonano ok. godz. 11.00. Na początku warunki meteorologiczne, w szczególności brak wiatru pozwalały z powodzeniem zatrzymywać Puchacza w wyznaczonym przez ograniczniki polu. Niestety euforia nie trwała zbyt długo - wiatr ruszył się i niestety zaczął skutecznie przeszkadzać zawodnikom. Z uwagi na jego tylno-boczne odchyłki lądujący w tychże warunkach piloci mieli spore trudności w zatrzymaniu się przed górnym ogranicznikiem. W efekcie tym, zdecydowana większość lądowań w ogóle nie była mierzona, gdyż sędzia liniowy machał raz po raz chorągiewką sygnalizując w ten sposób „spalony”. Można być rzec, że to wiatr rozegrał Nowotarskie Szybowcowe Zawody w Celności Lądowania w roku 2014. Na najwyższym stopniu podium stanął Bogusław Sikora, na miejscu II uplasował się Maksym Czyżewski, a miejsce III przypadło niepokonanemu w 2-óch poprzednich latach – Grzegorzowi Rzoncy.

 

Tradycyjnie już Nowotarskie Zawody w Celności Lądowania połączone są z symbolicznym zakończeniem sezonu lotniczego w Nowym Targu. Po dekoracji zawodników, nastąpiło uroczyste wręczenie dyplomów dla naszych młodych adeptów sztuki latania, potwierdzających zdobyte kwalifikacje oraz dodatkowo dla uczniów-pilotów szybowcowych – odznak z trzema mewkami. Na zakończenie oficjalnej części, Prezes Aeroklubu Nowy Targ – Paweł Kos wręczył pamiątkowe podziękowania dla osób, które wspierały nas w sposób szczególny w minionym sezonie. Wyróżnionymi w tym roku zostali – Zdzisław Budzyk – dyrektor PCD Salami, Tadeusz Gęborski – Aeroklub Śląski oraz Jarosław Galica. Dziękujemy, że jesteście z nami ! Następnie Prezes zaprosił na poczęstunek przy grillu, ufundowanym przez Podhalańskie Centrum Dystrybucji Salami.

foto: Wojciech Adamowski