Tarnów kolejne zawody pucharu ATTP.

2014-07-11 //Wstecz
Tarnów kolejne zawody pucharu ATTP.Tarnów to kolejne miejsce na mapie Polski w którym spotykamy się na zawodach o puchar ATTP.
W tym roku jak i dwa lata temu pogoda na zawody zapowiadała się bardzo upalnie. Prognozowane temperatury na weekend 30 stopni. Ale Tarnów to podobno Polski biegun ciepła. W sobotę wyjazd z Nowego Targu o 6:00 i po 2 godzinach byliśmy na miejscu. ICM prognozował wiatr 5 m/s z południa w porywach do 10 m/s. Po dojechaniu na lądowisko wszystko się sprawdziło. Wiało 5 m/s pod kątem 90 stopni do osi pasa. I tak pomyślałem będzie ciekawie. Dodatkowo na podejściu turbulencja od drzew.

Tarnowskie lądowisko jak zwykle przywitało na gościnnie pas startowy pięknie przygotowany.
Ok. 11:30 odprawa i zaczynamy loty .
Jako pierwszy z Aeroklubu Nowy targ poleciał Wojtek Adamowski swoim bocianem. Bociek złapał komin nad pasem i wylatał maxa.
Po chwili ja swoim Bockiem holuje się na 300  m, po wyczepieniu nos pod wiatr a bociek stoi i opada w pionie. Po minucie lotu strata wysokości ok 80 m. Niestety mój lżejszy Bocianek nie ma przebicia w tak silnym wietrze lądowanie po 4:25.  Załamka!!!
Do następnego lotu  podobnie jak przedtem startuje Wojtek tym razem ASG-29. Łapie termikę na północ od pasa. Wylatuje max czas 10 min 14 s. Lecz podczas lądowania małe problemy turbulencja od drzew robi swoje.
Kolej na mnie i mojego Ventusa 2cx po wyczepieniu odrazu łapie komin i nie odpuszczam lądowanie dobre i zgarniam w pierwszej kolejce max 700 pkt. No myślę lepiej nie mogło już być.
W trzeciej kolejce w klasie retro też było nerwowo bo po wyczepieniu Bociek podobnie jak w pierwszej kolejce zaczął tonąć. Lecz czułem ze dokładnie nad nami odrywa się komin. Tak więc skierowałem Bociana na wschodnią stronę lotniska. W rejon hangaru i tam na 100 m. vario zaczyna pikać. No to jest dobrze…  Po chwili vario melduje 170 m. a sędzia 3 min do końca czasu lotu. Tak więc dojechałem do 200 m i z tej wysokości już spokojnie wyczekiwałem czas do lądowania.
Kolejne 3 kolejki lotów prawie nic nie zmieniły. No zmieniły tyle że w klasie retro podskoczyłem o kilka oczek do góry.
Ostatnia kolejka lotów była to raczej formalność. Bo jak w sobotę nie było cumulusów na niebie to w niedzielę było ich 4/8.
Wiadomo było ze termika jest i w ostatnim locie Ventus doszedł do 400m. I warto było je mieć bo ok 6 minuty lotu przyszła strefa duszenia. Krzysiu Kiljan akurat był wtedy holowany i jego Mucha wylatała tylko 3 min tak więc w ciągu min tracił 100m. Potwierdzam to bo moje 400m topniało w zastraszającym tempie. W ósmej minucie znalazłem się na 90m!!. Musiałem chociaż wylatać 9:10min aby wygrać . Przejście nad pas zmniejszenie prędkości klapy pomogły i lądowanie ok 9:40min.
Ale zwycięzcy pierwszej konkurencji zostali zwycięzcami zawodów.
Tak więc udało mi się wygrać pierwszy raz w klasie standard. Natomiast dla Wojtka była to pierwsza wygrana w zawodach.

1 miejsce Jakub Świst Aeroklub Nowy Targ  Ventus 2cx
2 miejsce Janusz Olszówka Avia Tarnów  Cobra 15
3 miejsce Gołąbek Paweł Rybnik SZD 55 Promyk
8 miejsce Wojciech Adamowski  ASG 29