Sokoły w Nowym Targu

2014-05-17 //Wstecz
Sokoły w Nowym TarguDo cywilnych samolotów i szybowców na lotnisku Aeroklubu Nowy Targ dołączyły trzy wojskowe Sokoły. Załogi śmigłowców z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej szkolą się w lotach w górach.
W dniach od 12 do 23 maja br. zgodnie z Planem Zasadniczych Przedsięwzięć na maj oraz Indywidualnym rocznym planem szkolenia i treningu w powietrzu personel lotniczy 7 dywizjonu lotniczego z Nowego Glinnika bierze udział w szkoleniu lotniczym w górach – poinformował por. Tomasz Pierzak, oficer prasowy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Na lotnisko aeroklubu przebazowano trzy śmigłowce W-3W Sokół. W Nowym Targu kawalerzyści doskonalą swoje umiejętności w wykonywaniu lotów w terenie górzystym.

Wojskowe śmigłowce na nowotarskim lotnisku to wprawdzie rzadkość, ale nie nowość. W czerwcu 2013 roku z gościnności aeroklubu skorzystali lotnicy z baz lotniczych w Inowrocławiu i Pruszczu Gdańskim, którzy przylecieli aż dziesięcioma śmigłowcami Mi-24 oraz Mi-2. Podczas pięciodniowego szkolenia ich załogi szkoliły się w lotach w górzystym terenie, wykonując także loty nocne, z wykorzystaniem gogli noktowizyjnych (zobacz: Wojskowa Baza Lotnicza na Lotnisku Aeroklubu Nowy Targ).

Oprócz Sokołów z 7 dlot, w tym tygodniu w Nowym Targu pojawił się także śmigłowiec Mi-24 z 56 Bazy Lotniczej. Jak powiedział redakcji mjr Marek Pawlak z inowrocławskiej jednostki, celem wizyty był rekonesans przed kolejnym śmigłowcowym szkoleniem, jakie na Podhalu ma odbyć się w przyszłym miesiącu.

Sławomir Kasjaniuk
Foto główne: Tadeusz Brodalka