Loty widokowe

I Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar Firmy PCD SALAMI przeszły do historii

2013-01-20 //Wstecz
I Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar Firmy PCD SALAMI przeszły do historiiPierwsze zimowe nowotarskie zawody balonowe zapisały się dzisiaj na kartach historii nowotarskiego lotnictwa. Tego typu impreza wprawdzie była już kiedyś planowana, ale nie odbyła się z powodu złej pogody.
Tym razem mimo wiejącego w piątek silnego wiatru i przełożenia wszystkich konkurencji na sobotę - udało się rozegrać dwie kolejki startów, w których udział wzięło 20 załóg balonowych.

Na start
Wszystko zaczęło się w piątek. Do południa na nowotarskie lotnisko zjeżdżały załogi z całej Polski. Z listy startowej nie zawiódł nikt - dojechali wszyscy! Niestety zawiodła pogoda, która sprawiła nie lada problem.Wiatr wiał mocno, a podstawy chmur były już na wysokości ok. 300 m nad poziomem lotniska, bardzo ograniczając widoczność. Tak trudne warunki pogodowe zmusiły głównego sędziego do odwołania planowanej konkurencji.

Do odważnych świat należy
Pomimo odwołania konkurencji liczącej się do punktacji końcowej, każda załoga mogła wykonać lot treningowy. Wyzwanie podjęło tylko lub aż 6 załóg w tym załoga Aeroklubu Nowy Targ na balonie PCD SALAMI. Pierwszy start zaplanowano z miejscowości Frydman, ale tam pomiar wiatru pokazywał, że wcale nie dolecimy na lotnisko, wiec rozpoczęliśmy szukanie innego miejsca do startu. Po sprawdzeniu trzech punktów, pojechaliśmy do Gronkowa, gdzie Krzysztof Borkowski – pilot załogi PCD SALAMI zdecydował się na krótki lot w kierunku lotniska. Balon udało się postawić szybko i sprawnie, po czym w niskim locie skierowaliśmy się wprost na lotnisko. Krótki lot z twardym lądowaniem na płycie lotniska zainaugurował I Zimowe Nowotarskie Zawody Balonowe. Było to jedyne celne lądowanie tego dnia, gdyż reszta balonów przyziemiła poza terenem lotniska.Dzień 2 – start 8:30
Sobota dla wszystkich załóg była łaskawsza, prognozy pogody sprawdziły się i wiatr zdecydowanie osłabł, momentami ustając całkowicie. Po krótkiej odprawie o godzinie 7.00 w budynku Aeroklubu zdecydowano o starcie z Nowej Białej i locie w kierunku lotniska.

Na starcie nie wiało, udało się sprawnie postawić wszystkie 20 balonów i oderwać wspólnie od ziemi. Tym razem zmieniłem załogę i poleciałem z Mirkiem Pszczółką baloniarzem z Nowego Targu. Wystartowaliśmy jako ostatni, ale dzięki temu mogliśmy śledzić 19 balonów, które przed nami leciały majestatycznie w kierunku Boru.

Markerem do celu
Konkurencja polegała na tym, aby podlecieć balonem jak najbliżej wyznaczonego punktu na ziemi i trafić do niego specjalnym markerem (woreczek piasku ze wstążką). Który z zawodników miał jak najmniejszy dystans do znaczników - ten zyskiwał najwyższą pozycję. Przy prawie bezwietrznej pogodzie dolecieć do celu było bardzo trudno. Wielu zawodnikom się to nie udało, ale nam w pierwszym konkurencyjnym przelocie udało się to całkiem dobrze, a nasz marker wylądował ok. 50 m od celu.Drugi start 13:30
Po wylądowaniu, napełnieniu zbiorników gazem i posiłku przyszedł czas na drugi start. Tym razem odbyć miał się z samego lotniska, a bezwietrzna pogoda wskazywała, że wszystkie balony będą krążyły w jego obrębie. Tak też się stało.

Mnie przydzielono do załogi balonu LOT i we dwóch poszybowaliśmy w górę. Widoczność była trochę lepsza, niż rano, więc udało mi się zrobić sporo zdjęć. W obrębie lotniska rozłożone były trzy cele, nam udało się trafić tylko do jednego (ok. 35m), co przy takiej aurze i tak było nie lada wyczynem.

Ostatecznie po dwóch konkurencjach zawody wygrała załoga balonu Linstrand z pilotem Piotrem Nogą Aeroklub Śląski), druga była załoga balonu Lubelskie – Smakuj Życie z pilotem Adamem Gruszeckim (Aeroklub Lubelski), a trzecia załoga balonu Krombacher z pilotem Mirosławem Pszczółką (niezrzeszony). Załoga balonu PCD SALAMI z pilotem Krzysztofem Borkowskim (Aeroklub Nowy Targ) zajęła 11 miejsce.

Finalnie dwa dni dobrej zabawy, trochę pokrzyżowanej przez pogodę, zakończyły I Nowotarskie Zawody Balonowe o Puchar Firmy PCD SALAMI, ale z Nowego Targu chyba nikt nie wyjdzie niezadowolony, natomiast samo widowisko na niebie wywołało u mieszkańców ogromne uśmiechy na twarzach, bo przecież nie codziennie widuje się na naszym niebie balony, a co dopiero w ilości aż 20 sztuk.

Miejmy nadzieję, że dzięki tego typu promocji miasta i naszego regionu impreza na stałe wpisze się w kalendarz imprez i będzie organizowana cyklicznie, a do latania będą przyciągani sympatycy baloniarstwa nie tylko z Polski ale i z całej Europy, bo niewątpliwie jako region mamy do tego wspaniałe warunki - dużo otwartej przestrzeni, ciekawe usytuowanie, a dodatkowo po lataniu masę możliwości na rekreacyjne spędzenie czasu.

Test: Michał Adamowski ( Podhale24.pl )
Zdjęcia: Michał Adamowski ( Podhale24.pl ), Elżbieta Witkowska


WYNIKI

miejsce pilot klub balon znaki wynik
1 Piotr Noga Aeroklub Śląski Linstrand SP-BEY 3300
2 Adam Gruszecki i Piotr Król Aeroklub Lubelski Lubelskie Smakuj Życie SP-BEI 3266
3 Mirosław Pszczółka Nowy Targ KROMBACHER OE-SMS 3192
4 Jacek Barski Aeroklub Krakowski ROW SP-BVL 3045
5 Bartosz Kuziora Firma RAKOCZY RAKOCZY SP-BEV 2977
6 Łukasz Jazgar - COLOREX SP-BDZ 2900
7 Arkadiusz Iwański Aeroklub Włocławski GASPOL SP-BDG 2838
8 Robert Helak Klub Sportów Balonowych Wrocław Balcerzak SP-BDI 2767
9 Mirosław Kowalski Aeroklub Leszczyński Opony Express SP-BDK 2764
10 Wojciech Polewicz Aeroklub Gdański SP-BVH 2725
11 Krzysztof Borkowski Aeroklub Nowy Targ PCD SALAMI SP-BFC 2581
12 Tomasz Filus SKYWALKERS BALLOON CLUB LOT SP-BDL 2500
13 Lech Kołtun Aeroklub Lubelski Mietek SP-BEF 2479
14 Krzysztof Małecki Aeroklub Krakowski BMSONIC SP-BES 2466
15 Andrzej Jasek - DAEDALUS SP-BDE 2443
16 Teodor Bank Latający Holender van Gansewinkel SP-BDV 2200
16 Paweł Orłowski Mościcki Klub Balonowy SP-BWI 2200
16 Włodzimierz Klósek SPRINTAIR S.A. SPRINTAIR SP-BEZ 2200
16 Jacek Bogdański Aeroklub Warszawski BMSONIC SP-BDM 2200
20 Witold Walawski Aeroklub Stalowowolski AGROMIX SP-BCW 350