Loty widokowe

Lubicie balony ?

2012-07-10 //
SP-BAV
Lubicie balony ?Podczas pikniku będziemy mogli podziwiać pokaz balonu na ogrzane powietrze, który udostępni firma Rakoczy. Ale to nie wszystko !!! Balonów będzie więcej, to jest niespodzianka :)

 

Balon na ogrzane powietrze jest statkiem latającym, w którym siłę nośną stanowi podgrzane powietrze zawarte w powłoce. Balon na ogrzane powietrze składa się z powłoki, palnika, butli pokładowych i kosza.Powłoka balonu wykonana jest z włókna poliestrowego powlekanego poliuretanem o przepuszczalności równej zero, co czyni ją wytrzymałą na rozciąganie oraz odporną na działania światła słonecznego. Bryty, z  których wykonana jest powłoka przecinane są na gorąco następnie zszywane ze sobą podwójnym szwem nićmi nylonowymi.

Bryty połączone są za pomocą nylonowych lub poliestrowych taśm nośnych do końca, których przymocowane są linki nośne powłoki ze stali nierdzewnej lub Kevlaru. Drugi koniec linek przymocowany jest do pierścienia znajdującego się na szczycie powłoki. Do pierścienia przymocowana jest także lina, która służy do przytrzymania balonu podczas napełniania ciepłym powietrzem.

Podstawa balonu wykonana jest z materiału żaroodpornego – Nomexu, do którego przymocowany jest, tzw.: wiatrochron, który poprawia działanie balonu podczas startu lub stania na uwięzi podczas wiatru.

Do wypuszczania ciepłego powietrza jak również z całkowitego opróżnienia powłoki służy klapa spadochronowa. Posiada ona kształt okrągłej czasy podobnej do spadochronu i uszczelnia okrągły otwór znajdujący się w górnej części powłoki.

Klapę spadochronową utrzymuje w swojej pozycji ciśnienie wewnętrzne oraz linki łączące brzeg klapy z wewnętrzną powierzchnią powłoki. Klapa otwierana jest za pomocą czerwonej linki, która łączy się przez bloczek z linkami podwieszonymi do klapy.

Głównym narzędziem do wytworzenia siły nośnej w balonie na ogrzane powietrze jest palnik zasilany ciekłym propanem. Palnik składa się z wężownicy, systemu dysz, zaworów, manometrów oraz ramy mocującej. W zależności od wielkości balonu stosuje się palniki pojedyncze, podwójne, potrójne lub poczwórne.

Palniki zasilane są ciekłym propanem pobieranym ze spodu butli poprzez wewnętrzną zanurzoną rurkę. Dostarczanie cieczy można kontrolować zaworem wmontowanym w butli. Wszystkie butle wyposażone są również we wskaźniki wskazujące zawartość paliwa. Butle mocowane są pasami w rogach kosza w pozycji pionowej.

Kosze wykonywane są z wikliny i ratanu. Podłogi koszy SA plecione lub wykonane ze sklejki. Konstrukcję nośną tworzą linki ze stali nierdzewnej biegnące od ramy palnika, pod podłogą kosza, do ramy palnika.

Ścianki kosza zakończone są na górze gąbką obszytą skórą lub zamszem natomiast dolna część kosza pokryta jest surową skórą, która zabezpiecza kosz przed uszkodzeniami podczas lądowania.

Linki kosza, stelaż palnika oraz przewody paliwowe chowane są w rękawkach zapinanych zamkiem błyskawicznym.

Do napełniana balonu zimnym powietrzem służą spalinowe wentylatory.

Obecnie spotyka się balony na ogrzane powietrze różnych wielkości i kształtów.

źródło / www.balony.org.pl