Modelarze z Aeroklubu Nowy Targ na podium w Mistrzostwach Polski

2012-06-20 //Wstecz
Modelarze z Aeroklubu Nowy Targ na podium w Mistrzostwach Polski9 i 10 czerwca br. na lotnisku w Inowrocławiu odbyły się Mistrzostwa Polski modeli szybowców zdalnie sterowanych kategorii F3B.

Aeroklub Nowy Targ reprezentowali: nowotarżanin Arkadiusz Morawski oraz Bartłomiej Panikowski z Zakopanego. W sumie rozegrano 6 rund w bardzo zróżnicowanych warunkach. W sobotę wiatr dochodzący do ok. 7 m/s, a po południu przelotny deszcz. W niedzielę zefirek 1-3 m/s, później cisza i utrudnione starty z wiatrem, temp. w okolicach 23 stopni i mocna termika wymagały perfekcyjnego pilotażu. Na prędkość udało się Morawskiemu zrobić m.in. trzy loty po 16 sekund (śr. prędkość lotu 152 km/h), co dało mu znaczną przewagę nad konkurentami i ostatecznie I miejsce, II był Aleksander Laskowski z Grudziądza, a III miejsce przypadło Bartłomiejowi Panikowskiemu.

Mistrzostwa Polski w Inowrocławiu kwalifikowały zawodników do udziału przyszłorocznych Mistrzostwach Świata, które odbędą się w Niemczech.

Dla zainteresowanych: w kat. F3B w każdej rundzie startuje się w trzech konkurencjach - termicznej, odległościowej i prędkościowej. Podczas tej rywalizacji nie można zmienić modelu, a jedynie go dociążać, zmieniać środek ciężkości oraz ustawienia profilu skrzydeł. Waga modelu waha się w poszczególnych konkurencjach od 2,1kg do 4kg, start odbywa się z wyciągarek elektrycznych i pozwala uzyskać wysokość ok. 270 m. Co ciekawe, pilot nie może mieć żadnej informacji zwrotnej z modelu - o termice, temperaturze powietrza, wysokości, itp.

Inf. Aeroklub Nowy Targ