Udział modelarzy Aeroklubu Nowy Targ w Pucharze Świata Modeli Szybowców F3F

2012-05-16 //Wstecz
Udział modelarzy Aeroklubu Nowy Targ w Pucharze Świata Modeli Szybowców F3FW dniach 11-13 maja br. odbyły się zawody zaliczane do pierwszej edycji Pucharu Świata F3F Spring Cup w Mechelinkach koło Gdańska. Na starcie stanęło łącznie 41 zawodników z ośmiu krajów. Wśród nich wielu reprezentantów na Mistrzostwa Świata w tej dyscyplinie.

Aeroklub Nowy Targ reprezentowali Arkadiusz Morawski oraz Bartłomiej Panikowski. Zawody rozgrywano na koronie zbiornika Żarnowiec. Wyjątkowo  zawodom sprzyjała pogoda i wiatr tak potrzebny do latania na zboczu. Jego prędkość w piątek osiągała 10 m/s. Silne turbulencje doprowadziły do strat, które nie ominęły Bartka - w 2 rundzie niestety uszkodził on  swój model, przez co już niemal od samego początku musiał odrabiać straty punktowe. Po pierwszym dniu zawodów Arek był 26, a Bartek 27.
Niedziela zapowiadała się dość ekstremalnie. Wiatr przybrał na sile i od rana wiało 17 m/s, aby w połowie dnia osiągnąć 23 m/s !!! (83 km/h). Wiązało się to z dodaniem do modeli balastu +1,3 kg (wzrost wagi o ok. 70%). Dla Bartka niedziela rozpoczęła się pechowo - w 6 rundzie jego drugi model został przewiany i wpadł do zbiornika - niestety dla niego zawody się skończyły. Arek odrabiał straty punktowe - w 11 najlepszej jego rundzie zajął 8 miejsce. Końcowe wyniki: Arek - 22, Bartek - 40. Zawodnicy wykonali łącznie 12 rund konkursowych, co można przeliczyć na prawie 500 lotów. Było to możliwe dzięki bardzo sprawnej pracy zespołu obsługi zawodów.
Zawody wygrał Lukas Gaubatz, drugie miejsce zajął Martin Ziegler (obaj z Austrii). Trzecie miejsce Soren Krogh z Danii. Szczegółowe wyniki, zdjęcia i filmy na: www.f3f-klif.pl
AM